#7 Na co nauczyciel historii powinien uważać mówiąc o wojnie w Ukrainie?

Odcinek nagraliśmy 26 lutego. W trzeci dzień wojny, który jest konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainę. Zając sobie sprawę ze szczególnej roli nauczycielki czy nauczyciela historii w szkole, mówimy o tym jak powinniśmy się zachować. Rozmawiamy przez 40 minut, tym razem nie ograniczaliśmy się zupełnie (to wyjątek). Nasza rozmowa toczy się miedzy innymi wokół następujących tematów:

  • Co czujemy, tak po prostu?
  • Czy można być w tym przypadku neutralnym?
  • Dlaczego trzeba unikać myślenia chłopka-roztropka i co to w ogóle jest?
  • Czy wywoływać temat, czy czekać na inicjatywę uczniów?

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że na tym etapie nikt z nas nie może się uważać za eksperta. Używamy swojego doświadczenia, wrażliwości i intuicji.


Podcast został nagrany przez Jakuba Lorenca, Aleksandra Pawlickiego i Jacka Staniszewskiego (przedstawiamy się w specjalnym odcinku) w styczniu 2022 roku. Głosu na przywitanie i pożegnanie użyczyła Adriana Bąkowska. Nasza inicjatywa jest wspierana przez Szkołę Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego, w którym całą trójka pracuje. Więcej informacji na stronie szkolaedukacji.pl. Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany studiami z nami znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje. Masz pytania? Chcesz byśmy zmierzyli się z pytaniem, które nie przyszło nam do głowy? Namawiamy do kontaktu z nami pod adresem podcasterix (at) szkolaedukacji.pl. e


Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.